Alestorm – „Back Through Time” – i ty zostaniesz piratem!

Alestorm_band

Okładka nie pozostawia wiele miejsca na domysły, a wszyscy którym nazwa Alestorm obiła się o uszy wiedzą jaka jest ulubiona tematyka zespołu. Trzeba mieć dużo szczęścia albo przebiegłości aby z premierą płyty trafić chwilę po premierze kolejnego filmu z piratami w roli głównej. Tak jest, będzie o piratach i to w wersji power metalowych szant. Kanonad, radosnych pokrzykiwań bosmana i chóralnych zaśpiewów pijanej załogi nie może zabraknąć, a wszystko okraszone folkową nutą. Dokładnie tego oczekuję po nowym materiale Alestorm zatytułowanym „Back Through Time” a wydanym przez Napalm Records.

Do pirackiej tematyki Szkoci z Alestorm przyzwyczaili nas już na swoim debiucie „Captain Morgan’s Revenge” i nie będzie żadnym zdziwieniem, kontynuacja na „Back Through Time”, zwłaszcza, że temat popularny, a i wcześniej nie spieszony jak rycerstwo z bitewnych pól. Można oczywiście wspomnieć Running Wild z flagowym  „Under Jolly Roger” ale więcej udanego wykorzystania nośnych, morskich śpiewów nie było. Alestorm stawia na prostotę, porywające melodie, zachęcające do wspólnego wydzierania refreny i zdarty od rumu czy też grogu głos wokalisty. Robią to przy tym tak bezpretensjonalnie, że ich pirackie szanty z domieszką power metalu znakomicie sprawdzą się w każdej tawernie.

„Rum is the power, rum is the king” grzmią z płyty w kawałku „Rum” i podczas słuchania aż zaczynam pragnąć wymienionego trunku. Nie idzie wysiedzieć spokojnie bowiem pędzą w zawrotnym, radosnym pokrzykiwaniu i niesieni perkusyjnym wiatrem zapewne wkrótce wpadną do portowej karczmy, a wtedy zadyma murowana. Mało? Na „Back Through Time” znajdziecie same wymiatacze. O zwariowanym poczuci humoru muzyków świadczyć może pastiszowy „I Am A Cider Drinker”, którego melodię poznacie od razu. Duży dystans do siebie i własnej działalności, a taką postawę zawsze cenię. Chcecie usłyszeć najkrótszą piracką piosenkę? „Rumpelkombo” trwa całe sześć sekund. Próbuję sobie wyobrazić koncertowe szaleństwo podczas „Shipwrecked” lub „The Skunk’n Norwegian”. Istne przeboje do wspólnego śpiewania, zwłaszcza, że pierwszy z nich wybrano do promocji wydawnictwa. Skocznie, z czadem, folkowe wstawki uroczo dopełniają chóralnych wrzasków w refrenach, a całość niesie po morzach i oceanach. Części metalowe i folkowe przenikają się w proporcjach właściwych, a jedyne do czego mogę się przyczepić to czasami lekko plastikowe klawisze, ale taka widać uroda gatunku, bowiem zwykle czepiam się klawiszy. Absolutnie nie przekreślają jednak tego, że „Back Through Time” porwała mnie od pierwszego słuchania. „Buckfast Powersmash” to znakomita ilustracja do pirackich pościgów, poszukiwania skarbów i bijatyki na kufle, szpady, noże czy inne pałasze, ze zwariowaną, kabaretową wstawką. Z lekka zwalniają tylko w „Scraping the Barrel”. Idealny numer do wspólnego kołysania się na ławach podczas konsumpcji. Kończą uroczym wyznaniem „You Are A Pirate” i aż ma się ochotę odkrzyknąć, że tak i owszem.

Na nową płytę Alestorm czekałem z pewną obawą. Ile można eksploatować piratów? Wyszło, że spokojnie można i jeszcze na jakiś czas tematów wystarczy. Grupa z sercem robi to co umie najlepiej. Układa sprawne, porywające utwory w których jest i odpowiednia dawka power metalu i folku, a również mnóstwo puszczania oka do słuchacza. Jeżeli na widok morza dostajesz morskiej choroby, a na dźwięk szant uciekasz z obawy, że piraci przeciągną pod kilem, to zakup „Back Through Time” nie jest dobrym pomysłem. Jeżeli zaś stawianie żagli, szum fal i widok czterech facetów na umrzyka skrzyni, a do tego solidne brzmienie powodują ślinotok to czym prędzej udaj się do sklepu po Alestorm, a po drodze zakup jeszcze butelkę rumu.
Dobra zabawa gwarantowana!

9/10


Alestorm – „Back Through Time”
Czerwiec 2011
Wytwórnia: Napalm Records
01. Back Through Time
02. Shipwrecked
03. The Sunk’n Norwegian
04. Midget Saw
05. Buckfast Powersmash
06. Scraping The Barrel
07. Rum
08. Swashbuckled
09. Rumpelkombo
10. Barrett’s Privateers
11. Death Throes Of The Terrorsquid
12. I Am A Cider Drinker
13. You Are A Pirate

DeWu