ReinXeed – „Swedish Hitz Goes Metal” – jak nie robić coverów!

ReinXeed_promo

ReinXeed zaskakuje mnie swoją aktywnością. Niedawno pisałem o ich płycie „1912”, a tu nagle mam wydawnictwo z tego samego roku zatytułowane „Swedish Hitz Goes Metal„. W archiwum strony można poszukać niezbyt pochlebnego tekstu dotyczącego „1912”. Łatwo zrozumieć obawy gdy zabierałem się do słuchania „Swedish Hitz Goes Metal”.

Zanim przejdę do zawartości muzycznej nie omieszkam na początek skrytykować okładki. Przypomina popularne składanki z przeróżnymi radiowymi hitami i być może taki zamysł miał zespół, a może miała ostrzegać. Dlaczego? Zaraz zrozumiecie. Nawet jeśli miała jedynie oddawać poczucie humoru i dystans muzyków, to jest koszmarkiem.

Na całość wydawnictwa nazwanego „Swedish Hitz Goes Metal” składają się wyłącznie covery szwedzkich gigantów muzyki popularnej. Mamy utwory grup Abba, Roxette i Ace of Base. Nie ma mowy aby chociaż przypadkiem każdy z nas nie słyszał ich po kilka razy w życiu. Nie wiem jaki cel przyświecał ReinXeed przy nagrywaniu swoich wersji, bo z pewnością nie twórcze podejście do tematu.

O ile przy „1912” się wynudziłem, o tyle przy „Swedish Hitz Goes Metal” z każdym numerem włos jeżył się bardziej na głowie. Zaczynają od „Mamma Mia” Abby i mamy po prostu odegraną piosenkę tyle tylko, że z galopującym gitarami, maszynową perkusją i zupełnie pozbawioną tego co udało się uzyskać Abbie, a wokalnie jest już kompletnie słabo. Najgorsze jest to, że zespól nawet nie próbuje nadać temu utworowi własnego piętna. Jeżeli jeszcze was nie wystraszyłem to posłuchajcie „The Look” Roxette. Oryginał był bardziej drapieżny niż ugładzona wersja ponoć metalowego ReinXeed. Do tego plastikowe klawisze… remizy tylko brakuje. „All That She Wants” Ace Of Base zrobić gorzej niż oryginał to prawdziwa sztuka. Niestety Szwedom udaje się to w każdym kawałku jaki sobie wzięli na warsztat. Jeżeli to miały być żarty, to ja w żadnym numerze żartów nie słyszę. Strasznie to wszystko nadęte i uzupełniane z lubością klawiszami rodem z tanich serii. „Super Trouper” jest już tak zmasakrowany, że muzycy Abby powinni domagać się odszkodowań. To wstyd puścić gdziekolwiek. Zmaltretowane „Joyride” Roxette, „Money, Money, Money” czy „Summer Night City” Abby i na dokładkę jeszcze „Beautiful Life” Ace Of Base.

Bolą mnie uszy i zęby od słuchania wersji hitów nagranych przez panów z ReinXeed i obiecałem sobie, że na widok tej nazwy na okładkach płyt będę omijał je z dużej odległości. O tym, ze covery można wykonywać w sposób twórczy, intrygujący lub nawet kontrowersyjny przekonało nas wielu artystów, a niektórym udało się nawet stworzyć rzeczy wybitne. ReinXeed ze swoim „Swedish Hitz Goes Metal” do tego grona nie dołączy. Mam nadzieję, że nic gorszego już w tym roku nie usłyszę bo inaczej sam zaśpiewam „Mamma Mia”!!!

1/10

ReinXeed – „Swedish Hitz Goes Metal”
2011
Wytwórnia: Naxos Sweden

01. Mamma Mia (ABBA)
02. The Look (ROXETTE)
03. Lay All Your Love On Me (ABBA)
04. The Sign (ACE OF BASE)
05. Summer Night City (ABBA)
06. Sleeping In My Car (ROXETTE)
07. Super Trouper (ABBA)
08. Money Money Money (ABBA)
09. Beautiful Life (ACE OF BASE)
10. Intermezzo no1 (ABBA Cover)
11. The winner Takes It All (ABBA) 
12. All That She Wants (ACE OF BASE)
13. Joyride (ROXETTE)
14. Listen To Your Heart (ROXETTE)

DeWu